|
Rekonštrukcia pletacích strojov TEXTIMA
Kotonové stroje majú svoje stabilné miesto v produkcii pleteného ošatenia. Ich výhodou je rýchla a preto lacná výroba jednolícnych úpletov. Stroje Textima sú na trhu od roku 1970. Majú podobne ako konkurenčné systémy (Bentley, Scheller) dômyselne prepracované všetky mechanické prevody a funkčné prvky, ktoré zabezpečujú do 20 vzorovacích a tvarovacích možností. Textima dokáže upliesť tvarované úplety s petinetovými vzormi v jednej farbe alebo priečne pruhované až troma farebnými priadzami.
Vzhľadom na vek sa však objavujú u týchto strojov problémy. Možno ich rozdeliť do 3 kategórií :
Mechanické poruchy – spôsobené únavou alebo opotrebením konštrukčných dielov
Elektrické poruchy – najmä opotrebované relé, elektromagnety vrátane nepriamo súvisiacich prúdových preťažení.
Poruchy riadiaceho systému – riadiaci systém pôvodný (dierne karty) bol síce nahradený počítačovým riadením, avšak počítače z roku 1994 nasadené v dvojsmennej prevádzke už pomaly dosluhujú (monitory, zdroje, pevné disky, ...)
Stredná doba medzi poruchami sa s vekom stroja skracuje, mechanické opotrebenie navyše vyžaduje spomaľovanie chodu stroja. Výroba úpletov preto pomaly ale isto stráca prívlastok „lacná“. Navyše trh žiada od stroja špeciálne funkcie, ktoré pôvodným systémom nie je možné zabezpečiť. Na mieste je otázka rekonštrukcie.
Rekonštrukciu stroja Textima je možné uskutočniť čiastočne alebo komplexne.
Rekonštrukcia pohybu uberačiek dodá stroju predovšetkým schopnosť špeciálneho uberania a pletenia asymetrických dielov.
Rekonštrukcia pohybu petinetov zväčší vzorovacie schopnosti (asymetria, rýchly presun do ľubovoľnej pozície umožňuje programovať množstvo petinetových značiek bez újmy na rýchlosti pletenia), pribúda automatické ovládanie zdvihu petinetov
Rekonštrukcia pohybu vodičov a koníka odľahčí stroj o systém kulís, dodá schopnosť pletenia asymetrických úpletov, schopnosť pliesť viacerými vodičmi naraz (napr. vypletané V-čko)
Stroje Textima majú pôvodne len poloautomatický odťah výrobku bez možnosti nastavovať silu odťahu. Rekonštrukciou je možné túto činnosť plne automatizovať a regulovať.
Pri komplexnej rekonštrukcii sa nahradia všetky elektrické rozvody, riadiace a spínacie prvky. Skúsenosti dokazujú, že poruchovosť elektrickej sústavy úplne vymizla.
Novú kvalitu prinášajú aj nové mechanizmy rovnomerného odvíjania cievok.
Bezpečnosť obsluhy zabezpečuje nové zakrytovanie stroja – plechy spredu a zboku a plexisklá zozadu.
Do rozvádzača je zabudovaná aj doska pracovného stola a úložný priestor pre obsluhu a spolu tvoria veľmi príjemné pracovisko.
Monitor je otočne uložený a dovoľuje sledovať dianie na obrazovke súčasne s obsluhou stroja
Súčasťou rekonštrukcie je zautomatizovanie mazania.
Pribúdajú pneumatické ovládacie prvky, ktoré sa vyznačujú bezporuchovým chodom.
Pri komplexnej rekonštrukcii sa zdemontujú pôvodné káblové žľaby v zadnej časti stroja a ovládacie tyče v prednej časti stroja, čím sa stroj významne zúži a zmenší svoje priestorové nároky.
Očistený stroj dostáva nový ochranný náter, ktorý Textimu zároveň príjemne omladí.
Zrekonštruovaný stroj je naviac schopný zvýšiť rýchlosť pletenia o 10-20%.
Ovládací softvér má prepracovaný archív vytvorených programov a veľmi jednoduché programovanie tvarovacích a vzorovacích úloh, čo platí aj pre pletenie asymetrických dielov.
|
|